Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najkrótszy rok. Tym zupełnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupie Europejskiej, Donald Trump przegra łącznie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bronienie się… wygranym w kwestii zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to pytania, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku przestrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie trwał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, istnieje ostatnie „układ mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są zatem jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najważniejszym nacisku – szokujące dla świata – więc też trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem ważnym będzie główna zmiana status quo. Rok ten widać stanowić niczym wielkie wahadło, wychylające się w punkcie przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki finansowej i fiskalnej, a dodatkowo – co równie istotne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki nazywało to szybką porażkę populizmu, zastąpionego chodzeniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do czynienia polityki mogłoby toż oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich rolę w obrębie kosztów powiązanych z infrastrukturą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w kwestii zielonej oraz czarnej działalności
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Zjednoczonych w klubu z brakiem zwrotu z lokacie w obecnym regionie, wezmą z racji i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w rodzimych krajach. Zbiegnie się toż w sezonie z pozostałą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie ostatnie zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich prac i zdobywanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na wyższe ceny spowodują, że cena ropy Brent wróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji pokaże się to znanym zwycięstwem nie ale dla Rosnieftu, a też dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Ponadto w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na zysk zbyt wielkiego szumu medialnego i złych zwrotów z lokacie. Choć w skalę kolejnych słów w obrębie polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na pojazdach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po ważne jak największy na świecie dostawca wprowadzanego w pojazdach palladu, zaś w 2019 r. odnotowującego same z najlepszych efektów na targach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój cen tego metalu.

Po drugie, Rosja weźmie na odejściu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w sumie rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na ograniczenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w efekcie zwiększonego popytu oraz szerszych opłat oraz także kiedy w przypadku Rosnieftu ceny jego akcji wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od momentu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie jedynie w Stopniach Zjednoczonych, tylko i na pełnym świecie zawarto na plac biliony USD w sytuacje kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i jeszcze większych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z porady na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w dolnych rejonach skali, a ubytki w Stopniach Połączonych są piękne i zawsze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w system przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansie na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś innego: płace i ceny zaczną gwałtownie żyć w skalę, jak wpływy będą przekonywać do gospodarki, kiedy na ironię z początku niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot formy i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, gdy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na etapy (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki jeszcze będą zmagać się z poważnym kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z ważnym otoczeniem ekonomicznym i fizycznym, wyróżniającym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co także bardziej obniży stopę zwrotu z funduszu innego banków – oraz walką ze perspektywy przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót również na wstępu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej wydająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy czas może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia tworzeń oraz zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę finansową i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w szybkim okresie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do zera, i do końca roku nawet kilka powyżej.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu gospodarczego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Od ostatniego etapu na sektor ten wpływały negatywnie dwie wielkie siły. Pierwszą spośród nich był wzrost produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i mocne rozwoje w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy miała miejsce istna amerykańska rewolucja w zasięgu produkcji ropy z łupków, w końca której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był żyjący kapitał delikatny i społeczny będący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący istotny wzrost popytu na siłę odnawialną. W efekcie niższych cen oraz pomijania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z części paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie znalezienie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie pokaże się wygrany – i będzie ostatnie jednocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką reklamą była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod cel bieżącego roku, iż w klubu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z tematami spółki energetycznej ESKOM i utrzymania dostaw ruchu w pełnym kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do najwyższego poziomu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co czyni zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w rozwoju ostatnich paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w ostatnim terminie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM prawdopodobnie stanowić tą kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie stanowi w stopniu uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą również i wyjątkowe gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą niezmiernie zróżnicowane od lat. RPA chodzi w punkcie bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we wszystkich

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i da wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w skalę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dołączą do porozumienia w istocie co chwila tymczasowego zawieszenia broni w kontekście taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Jednak teraz na wstępu 2020 r. gospodarka amerykańska rozpocznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a jednocześnie nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, zaś jego rada w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego podejścia, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej koncepcji amerykański podatek dobry od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać pracy w Stopniach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „moralnego i wolnego handlu”.

Plan ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości danej w wysokości 25 proc. na całe przychody brutto na targu amerykańskim produkowane z pracy zagranicznej. Spowoduje to mocne protesty ze perspektywy partnerów handlowych, ponieważ będą zatem w sprawie stare taryfy w nowoczesnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zewnętrzne mogą przenieść swoją produkcję do Czyń Zjednoczonych w końca uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i pragmatyczna zmiana stanowiska w skalę oddziaływań na rzecz lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, zmierzając do zastosowania istotnego wpływu finansowego i zdecydowanego umocnienia SEK. Jak powszechnie traktowało toż miejsce w przypadku szwedzkiej polityki, także kiedy na wstępu lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za dużo w nowoczesnym opodatkowaniu, zmierzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji doszła do tematu, w jakim społeczeństwo broniło się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje ważną i zawsze będącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę politykę, tym samym wykluczając ich z pełnej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy również ich wole były pozytywne: otwartość i równość dla wszystkich oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt dużo posunięte leczenie może przytłaczać, i każde modele wymagają być modyfikowalne w przypadku zmiany okoliczności, by mogły znacznie funkcjonować. Pozostałe kraje skandynawskie będą świadczyć o „warunkach dominujących w Szwecji” jak o zagrożeniu, zaś nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja odnajdzie się w recesji, i ze powodu na domowy status małej, otwartej gospodarki, będzie bardzo podatna na pełne spowolnienie. To poczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i finansowego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Stopniach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z rynku opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, także jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest starszy i biały, czyli przylega do większości demograficznej, która przechodzi w kategoriach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem role w wieku 20-40 lat, jakie są zdecydowanie bardziej elastyczne.

Milenialsi, i nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w jeszcze większym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a dodatkowo obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump pełni rolę piorunochronu buntu jako osoba zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi stosują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z bogatszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, i nawet do pewnego poziomu przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w historii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo ujawnia się być w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, tworząc się na pokrywane przez Węgry – zaś w istocie premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i sił wpływających na myśl praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że kraj tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc swoją kulturę przed masową imigracją.

To niemożliwe do życia status quo, a obie ściany będą uznawały trudności z dołączeniem do porozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie powoli procedowana w zespole UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co czyni ważną zmianę retoryki, która zbiega się w sezonie z transferami z UE, ale zaniknie w rozwoju najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na wartości, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą ponownie planować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i da spadek wartości dolara o 30 proc. w układzie do dobra. Aby stawić czoła nasilającej się rywalizacji handlowej i chęciom połączonym z żyjącymi zagrożeniami ze perspektywy Miej Zjednoczonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i władzy nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co wykona z ADR największą jednostkę walutową na świecie. Celem tego dzieła jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Polskie gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sprawie prowadzenia całego handlu w obecnym świecie zdecydowanie w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze powodu na będące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja wielkiej części światowego handlu i odizolowanie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ materiałów na tworzenie swojego podwójnego deficytu. W rozwoju zaledwie paru miesięcy USD straci na wartości 20 proc. w układzie do ADR i 30 proc. w układzie do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments